Mersul nordic este o activitate încă prea puțin cunoscută, deși — culmea! — majoritatea oamenilor au impresia că știu despre ce este vorba.
În realitate, există o confuzie foarte frecventă între mersul nordic și mersul cu bețele de trekking, practicat pe munte sau prin parc. Deși folosesc echipamente asemănătoare, cele două activități sunt complet diferite ca tehnică, obiective și efecte asupra corpului.
Despre această confuzie, dar mai ales despre beneficiile medicale demonstrate ale mersului nordic, atât la nivel fizic cât și psihic, a vorbit zilele trecute Marian Anghel, în cadrul congresului inaugural al Academic Society of Lifestyle Medicine (ASLM) – Societatea Academică a Medicinei Stilului de Viață.
În aula Universității din Brașov a susținut o prezentare dedicată principalelor studii și cercetări medicale realizate în jurul mersului nordic.
A urmat apoi o scurtă sesiune practică de introducere în mersul nordic, organizată chiar în parcarea liberă din fața universității.
Marian Anghel a prezentat ”Metoda celor 10 pași” – așa cum este predată și promovată de federația internațională INWA Nordic Walking, insistând asupra tehnicii corecte și asupra diferențelor față de simplul mers cu bețe.
A existat un interesul crescut din partea medicilor prezenți, din specialități foarte diferite, pentru această formă de mișcare accesibilă și extrem de eficientă.
Sperăm ca, într-un viitor cât mai apropiat, mersul nordic să fie „prescris”de medici și în România, unui număr tot mai mare de pacienți — fie ca metodă de întreținere fizică, fie ca parte a recuperării și managementului unor afecțiuni cardiovasculare, metabolice, neurologice sau musculo-scheletale.
Iar acestea sunt doar câteva dintre domeniile în care Nordic Walking și-a demonstrat deja beneficiile în studiile medicale internaționale.
Evident, dincolo de aspectele medicale benefice oricui, oricând, există și latura sportiv – competițională, atrăgătoare celor sănătoși, apți și pasionați de sportul competițional. Există campionate europene și mondiale de mers nordic, la care România încă nu participă, din lipsă de sportivi.
În acest weekend, în colaborare cu asociația INWA Romania, va avea loc în Brașov un nou curs de inițiere în mersul nordic dedicat celor care vor să-l descopere.