Cu ocazia Zilei Internaționale a Mersului Nordic, eveniment organizat la nivel mondial sub egida INWA – International Nordic Walking Association, la Brașov am organizat un nou curs de inițiere în acest stil specific de mers — mersul nordic.
Cursul s-a desfășurat pe durata a două zile, în locații diferite din Brașov, și a fost organizat conform metodologiei INWA — Metoda celor 10 pași.
Despre cum a fost la curs? O recenzie foarte scurtă am primit-o de la Arnold:
„Acum am ajuns acasă. Nu a fost ușor să cobor din mașină. Mulțumesc pentru instruire, am primit mai mult decât mă așteptam!”
Mersul nordic este o activitate foarte accesibilă și ușor de practicat de către orice persoană dispusă să facă mișcare și efort fizic.
Deși la prima vedere pare o activitate lejeră și relaxantă — și poate fi și așa, mai ales în scop medical — atunci când este practicat într-un ritm susținut și sportiv, solicită intens întregul corp: picioarele, trunchiul, pieptul și brațele.

În acest moment, mersul nordic se află încă într-o fază de pionierat în România. Majoritatea oamenilor fie nu cunosc această activitate, fie au o percepție greșită despre ea, considerând-o doar un fel de „drumeție cu bețe”, ceva mai rapidă.
Recent, singurul instructor INWA din România în acest moment — Marian Anghel — a susținut o prezentare despre mersul nordic în cadrul congresului inaugural al Societății Academice de Medicina Stilului de Viață.
Cu această ocazie, mersul nordic a fost introdus și în atenția medicilor membri ASLM, fiind o modalitate foarte bună de a vorbi mai mult despre beneficiile medicale și preventive ale acestei activități.
Următorul curs de mers nordic va avea loc în luna iulie, tot în zona Brașov.
Persoanele doritoare să faciliteze organizarea unui curs de mers nordic în localitatea în care locuiesc, sunt rugate să ne contacteze direct, pentru a discuta toate detaliile în acest sens.